0 (533) 091 94 81
Pazartesi - Cuma - 9:00 - 18:00,Cumartesi - 9:00 - 18:00

Vajinismus Nedir?

Vajinismus, kısaca kadının cinsel ilişkiye girememesidir. Özellikle mahremiyetin tabulaştığı toplumlarda bu durum yaygın olarak görülür. İlk başlarda bunun bir sorun olmadığını düşünen çiftler kısa bir araştırma yapınca vajinismus hastalığıyla karşı karşıya kalır. Vajinismus hastalığında kadının cinsel arzusu vardır. Fakat birliktelik sırasında çeşitli reaksiyonlar nedeniyle penisin vajinaya girişi zorlaşır.

Vajinismus hastalığında kadın istemsiz olarak savunma mekanizması geliştirir. Bu savunmada bacakların kapanması, titreme, kasılma, bağırma, ağlama, bağırma, bulantı, kusma ve ileri safhada bayılma gibi tepkiler ortaya çıkabilir. Vajina girişindeki kasların ciddi anlamda kasılması bu duruma neden olur. Kadının kontrolü dışında gerçekleşen bu kasılma birlikteliğin hüsranla sonuçlanmasına neden olur. Kliniklerde vajinismus hastalığı büyük oranda tedavi edilmektedir.

vajinusmus tedavisi nedir

Vajinismus Tedavisi Nedir?

Vajinismusa neden olan duruma göre tedavi yöntemi uygulanmaktadır. Ancak genel olarak tercih edilen tedavi yöntemi, kadınların ayna karşısında kendilerini tanıyarak kaslarını gevşetmeleri şeklindedir. Bunun yanında kadının hem kendi hem de eşinin vücuduna karşı istekli olması gerekir. Basit bir şekilde yapılan egzersiz hareketleri varjinismus sorunundan kurtulmak için yeterli gelebilir. Evde yapacağınız basit uygulamalar vajinismus için iyi gelecektir. Bunun yanında tedavi için bitkisel çözümlere de başvurabilirsiniz.

Vajinismus sorunundan kendi yöntemlerinizle kurtulamadıysanız uzmana gitmeniz gerekir. İsteğinize bağlı olarak bir psikoloğa ya da jinekoloğa gidebilirsiniz. Kesin bir tedavi için evde deneyeceğiniz yöntemler size yetersiz gelebilir. Bu nedenle tıbbi bir destek almanız da gerekebilir. Ancak genellikle psikolojik destek sayesinde vajinismus sorunundan kolaylıkla kurtulabilirsiniz.

Vajinismus Hastalığı Ne Kadar Sıklıkla Görülür?

Halk arasında pek fazla bilinmeyen bir hastalık olan vajinismus, aslında birçok kişide rastlanılan bir durumdur. Ancak bu hastalık, cinsel hayatı ilgilendiren bir durum olduğundan dolayı pek fazla dillendirilmez. Bu nedenle vajinismus hastalığının çevrenizde ne kadar sıklıkla görüldüğünü anlamayabilirsiniz.

vajinusmus belirtileri nelerdir

Vajinismus hastalığı, ne yazık ki oldukça fazla karşılaşılan hastalıklardan biridir. Uzmanlar, genel olarak her 10 kadın içerisinde 1 kadının vajinismus hastası olduğunu açıklamışlardır. Bu oran ise uzmanlar tarafından yüksek bir sayı olarak görülmektedir. Toplum yapımıza göre cinsel hayatta yaşanılan sorunlar pek fazla dile getirilmez. Bu nedenle vajinismus olup, bunu gizleyen birçok kadın bulunmaktadır. Günümüzde vajinismus hastalığının yaşanmasına neden olan olayların sayısı ise giderek artmaktadır.

İlk Gece Korkusu ile Vajinismus Arasındaki Fark Nedir?

Genel olarak halk arasında ilk gece korkusu ve vajinismus birbiriyle karıştırmakta yada ilk gece korkusu ile oluşan semptomlar vajinismus sanılmaktadır. Oysaki ilk gece korkusu sırasında yaşanan bazı semptomlar ile vajinismus çok farklı olgulardır.

Vajinismus daha çok psikolojik olarak görülen ve vajinadaki kaslarda meydana gelen kasılmalardır. Vajinada görülen bu kasılmalar cinsel birleşmeyi oldukça zorlu bir hale getirir. Eğer vajinismus yaşıyorsanız mutlaka profesyonel bir sağlık desteği almanız gerekmektedir. Alacağınız bu profesyonel sağlık desteği ile beraber uygulayacağınız yöntemler sayesinde vajinanızdaki kaslar bir süre sonra daha az kasılmaya başlayacaktır ve en sonunda hiç kasılmadığını göreceksiniz.

İlk gece korkusu ile meydana gelen durumları ise kendinizi rahatlatarak atlatabilmeniz mümkün herhangi bir sağlık müdahalesi almanıza gerek yoktur.

vajinusmus nedir

Vajinismus Belirtileri Nelerdir?

Vajinismus, vajen bölgelerindeki kasların istemsiz olan kasılmalarına bağlı olarak meydana gelmekte olan bir cinsel fonksiyon bozukluğu olarak biliniyor. Vajen bölgesindeki kaslarda istemsiz biçimde kasılmaların meydana gelmesi vajinismusun temel olan belirtisidir fakat durumun şiddeti hastalar arasında bazı zamanlar değişkenlik gösterebileceği de unutulmamalıdır.

Vajinismus yaşamakta olan kadınların problemin oluştuğu anda bu mühim kasılmaları kontrol etmesi oldukça güç oluyor. Kasılma belirtileri dışında ise vajinismus hastaları korku ya da azalmış cinsel dürtüler gibi psikolojik belirtilere de bazı zamanlar sahip olabilirler. Vajinismus belirtileri;

 • Ağrılı cinsel ilişki
 • Cinsel birleşmenin zor veyahut da imkansız olması
 • Tampon kullanımları esnasında ağrı oluşması
 • Jinekolojik muayene esnasında ağrıların meydana gelmesi
 • Cinsel birleşmeler denenirken kas spazmları oluşması
 • Oluşan bu ağrı belirtisinin hafif rahatsızlık hissinden yanma hissine dek farklı düzeylerde meydana gelmesi

Şeklinde özetlenebilir. Vajinismus durumlarının ayrımında rahatsızlığın şiddeti göz önünde bulunduruluyor

Vajinismus Neden Olur? Vajinismus Nedenleri Nelerdir?

Vajinismus kendiliğinden olmaz. Vajinismusa neden olan ve altında yatan bazı unsurlar vardır. Bu unsurlar genel olarak psikolojik kökenlidir. Peki bu unsurlar nelerdir?

Vajinismus nedenleri şunlardır:

 • İlk cinsel ilişki deneyimi
 • Stres ve anksiyete bozukluğu
 • Cinsel istismara maruz kalma veya şahit olma
 • Eşler arasında yaşanan güven problemleri
 • Çocukluk travmaları
 • İlk gecenin acı vereceği hissine kapılmak
 • Şiddet vakaları
 • Yeterli cinsel hazza ulaşamama
 • Vajinal enfeksiyonlar ve hastalıklar
 • Zorlu ve travmatik doğum vakaları
 • Cinsellik hakkında bilinen yanlış tutum ve davranışlar

Bu gibi nedenler kişinin vajinismus sorunu ile karşılaşmasına neden olur. Vajinismus hastalığı tedavi edilebilir. Çoğunlukla stresten dolayı yeni evlenen çiftler bu sorunu yaşar.

Hemen Ara
Whatsapp