0 (533) 091 94 81
Pazartesi - Cuma - 9:00 - 18:00,Cumartesi - 9:00 - 18:00

Vajinismusta kesin tedavi mümkün mü?

Vajinismusta kesin tedavi mümkün mü?

Vajinismus, kadınlarda vajinal kasların istemsiz bir şekilde kasılması sonucunda ortaya çıkan bir cinsel problemdir. Kasların kasılması sonucunda cinsel ilişkinin gerçekleşmemesi, bir cinsel ilişki rahatsızlığıdır. Vajinismus problemi, cinsel ilişki esnasında penisin vajina içine girmemesinin yanı sıra aynı zamanda fitil ya da parmak gibi bir maddeyi alamaması, jinekoloji muayenelerinde sorun yaşanması olarak da tanımlanabilir. Psikolojik sebeplerin ön plana çıktığı vajinismus, yalnızca bir korku ile ilişkilendirilmeyen önemli bir hastalıktır. Bu sorunu yaşayan kadınların en çok merak ettiği konuların başında ise vajinismusun kesin bir tedavisinin olup olmadığı geliyor.

Vajinismusun kalıcı bir tedavisi var mı?

İlk gece korkusu olarak da adlandırılabilen vajinismus yaşandığında çiftlerin bir kısmı bunun yalnızca psikolojik bir korku olduğu ve zamanla geçeceği düşüncesi ile tedaviyi değerlendirmez. Bununla birlikte vajinismus tedavisi ile bu sorun ortadan kalkabiliyor.

Sağlıklı ve mutlu bir ilişki için, cinsel yaşam oldukça önemlidir. Vajinismus gibi hem kadın hem de erkeğin cinsel tatmininin önüne geçen bir konu, evliliklerde ve ilişkilerde sorun yaratabilmektedir. Vajinismus probleminin tedavisi mümkündür ve bu tedavi, sorunsuz bir cinsel yaşama sahip olmak isteyenler için tercih edilmelidir.

Vajinismus tedavisi nasıl yapılıyor?

Jinekolojik muayene, vajinismus tedavisinin ilk adımıdır. Bunun nedeni ilk olarak vajinada, bu sorunu tetikleyen anatomik bir problem olup olmadığının tespit edilmesidir. Anatomik bir kusurun söz konusu olması, vajinismus muayenesinde kısa süren ağrısız bir işlemdir. Jinekolojik muayenenin ardından, sorunun fiziksel bir nedeninin olup olmadığı anlaşılır ve buna göre bir tedavi haritası çıkarılabilir. Kızlık zarının şekilsel olarak problemli olduğu bir kadında, vajinismus tedavisi için psikoterapi ilk tercih edilen yöntem olmayacaktır. Bu nedenle sorunun nedenini anlamak ilk önceliktir. Herkes için vajinismus tedavisinin farklı adımları söz konusu olabilir, bunun nedeni vajinismusun nedenlerinin değişkenlik gösterebilmesidir.

Vajinismus tedavisi, iki ana grupta ele alınabilir. Vajinismus sorununun büyük bir kısmı, psikolojik kaygılarla bağlantılıdır. Bir kısmı ise anatomik nedenlerden kaynaklanabilir. Psikolojik arka planı olan vajinismus problemlerinde tercih edilen yöntemler arasında nöralterapi ve hipnoterapi yer alabilmektedir. Anatomik kaynaklı vajinismusta ise kızlık zarının kenarları, vulvar vestibulitis, vajina bölmeleri gibi yapılar incelenir ve tedavi gerçekleştirilir.

Kasların kontrolsüz bir şekilde kasılması anlamına gelen vajinismus, birçok kişinin yaşadığı bir sorundur. Cinsel ilişkiyi ve birliktelikleri etkileyebilen vajinismus, günümüzde kalıcı bir şekilde tedavi edilebilmektedir. Bu nedenle atılması gereken ilk adım jinekolojik muayeneye gitmektir. Her 10 kadından birinin yaşadığı vajinismus kesin çözümü olan bir rahatsızlıktır. Kasların istemsiz kasılması neticesinde cinsel ilişkide sorun yaşayarak vajinismus muyum diye düşünen tüm kadınlar için, tedavi seçeneklerinin değerlendirilmesi gerekir.

Hemen Ara
Whatsapp