Tehlikeli Miyom Boyutları Nelerdir?

Kadınlarda meydana gelen tümör türlerinden biri de miyomdur. Miyom, genellikle iyi huylu bir tümör olarak bilinir. Miyomun kötü huylu olması neredeyse imkansızdır. Ancak her hastalıkta olduğu gibi miyomda da birtakım tehlikeler bulunmaktadır. Miyom, rahimde meydana gelen bir tümördür. Hemen hemen her kadında meydana gelen bu hastalık, herhangi bir tehlikeye neden olmaz. Ancak miyomun büyümesi, artık zararsız bir tümör olmadığını gösterir. Miyom, kadınlarda olumsuz durumlara neden olmaz. Kötü huylu bir boyuta geldiğinde ise gözle görülür derecede değişimler meydana gelir. Bu belirtileri iyi gözlemlemeniz sağlığınız açısından son derece önemlidir.

Miyom Boyutları

Miyom boyutu, her kadına göre farklılık göstermektedir. Bu tümörün boyutu genellikle 1 cm ve 15 cm arası değişiklik göstermektedir. Bazı kadınlarda meydana gelen miyom sayısı birden fazla olabilmektedir. Ayrıca farklı boyutlarda birkaç miyom da bulunabilir. Bu durum tamamen değişkenlik göstermektedir. Miyom konusunda her kadına aynı tanıyı koymak yanlış olur. Bunun için eğer miyom belirtileri yaşıyorsanız uzman bir hekime giderek durumunuzu gözlemlemeniz gerekir. Miyomun boyutu büyük olsa bile burada önemli olan boyut değildir. Miyomun bireyde yarattığı etkiler miyom tehlikesini belirler. Bazı kadınlarda meydana gelen küçük miyomlar ciddi olumsuzluklara neden olabilirler. Yani miyomun tehlikesi boyutuna bağlı değildir. Bu miyomun bireyi ne derece etkilediği gözlemlenmelidir ve buna göre tehlike boyutu tespit edilmelidir.

Tehlike Boyuta Ulaşan Miyomun Belirtileri

Tehlikeli boyutta olan miyomun göstermiş olduğu birtakım belirtiler bulunmaktadır. Bu belirtiler şunlardır:

  • Adet kanamasının artması
  • Kabızlık
  • Adet dönemlerinde meydana gelen düzensizlikler
  • Cinsel ilişki sonrasında meydana gelen kanamalar
  • Karnın büyümesi ve şişmesi
  • İdrar yapmakta zorlanma
  • Sık bir şekilde idrara çıkmak
  • Halsizlik
  • Sırt ve kas ağrıları

Gibi durumlar, miyom boyutunun tehlikeli olduğunu gösteren açık belirtilerdir. Kendinizde bu gibi belirtileri gözlemliyorsanız mutlaka uzman bir doktora giderek durumunuzu kontrol ettirmelisiniz. Miyom, kendini çok iyi gizleyebilen bir tümördür. Bu nedenle kolay kolay tespit edilemez.

Miyom Tedavisi

Miyom tedavisi için mutlaka doktora gitmeniz gerekir. Miyom boyutu ve ne gibi durumlara neden olduğu tespit edildikten sonra tedavi yöntemi belirlenir. Eğer miyom tehlikeli boyutlardaysa ve ilaç tedavisi işe yaramazsa ameliyat uygulanabilir.

Miyom Çeşitleri Nelerdir?

Submukozal miyomlar, subserozal miyomlar, intramural miyomlar ve saplı miyomlar tespit edilen miyom çeşitleridir. Kitle yapıları ve rahim içerisinde konumları bu miyomları birbirinden ayırır. İntramural miyomlar, en yaygın olarak görülen miyom çeşididir. Submukozal miyomlar ise son derece nadir olarak karşılaşılan miyom türüdür.

Miyom İlaç Tedavisi İle Geçer Mi?

İlaç tedavisi ile miyomdan kurtulmanız mümkündür. Ancak bu durum miyomun boyutuna ve huyuna göre değişebilir. Bazı tür miyomlarda ilaç tedavisi işe yaramaz. Detaylı bir şekilde yapılan incelemeler sonucunda doktorunuz nasıl bir tedavi izlenmesi gerektiğini belirleyecektir.

Hemen Ara
Whatsapp