0 (533) 091 94 81
Pazartesi - Cuma - 9:00 - 18:00,Cumartesi - 9:00 - 18:00

Vajina estetiği ameliyatları arasında yer alan kızlık zarı onarımı ameliyatı literatürdeki adıyla himenoplasti operasyonu olarak da bilinir.

Kadınların doğuştan gelen bir özellik olarak vajinalarının 2-3 cm içinde halk arasında kızlık zarı olarak nitelendirilen bir zar bulunur. Bu zar cinsel ilişki ya da dışarıdan vajinaya cisim sokulması gibi hallerde yırtılıp özelliğini kaybeder. Bazen yırtılma sonrasında toplumsal yargılar ya da kadının kişisel tercihi nedeniyle kızlık zarının eski hale getirilmesi istenir.

Bekaret onarımı adı verilen bir cerrahi müdahaleyle kızlık zarına benzer bir yapı aynı yerde oluşturulabilir. Uzun ve kısa süreli etkisi olan ameliyatlar olarak iki çeşit bekaret onarımı yapılır. Bu işlemlerden sonra ilk cinsel ilişkide kanama görülür.

kizlik zari muayenesi nasil yapilirKızlık Zarı Nedir?

Kızlık zarı, vajina girişinden yaklaşık olarak 1.5 cm içeride ince bir tabaka şeklinde yer alıyor. Bu ince tabakanın ortasında küçük bir delik bulunuyor ve bu delik sayesinde Regl kanı rahat bir şekilde atılıyor.

Kızlık zarı bebeklikten ergenlik dönemine kadar geçen sürede, vajina girişinden yukarıya doğru mikropların çıkmasını engeller. Ayrıca yabancı cisimlerin içeriye girerek, çeşitli sağlık sorunlarının oluşmasını engeller.

Kızlık zarı uzun süreli yapılan mastürbasyonda, cinsel ilişki sırasında ve çeşitli hastalıklardan kaynaklı olarak yırtılabilir. Bazı kişilerde ise doğuştan kızlık zarı bulunmayabilir.

Kızlık zarının yapısı halka şeklindedir. Ayrıca ortasında yer alan delikte halka şeklindedir. Normal bir kızlık zarının şekli böyledir.

Kızlık Zarı Muayenesi Nasıl Yapılır?

Kızlık zarı muayenesi için herhangi bir cerrahi işleme gerek yoktur. Muayene işlemini jinekoloji uzmanı yapmaktadır.

Kızlık zarı muayenesi, evde kendi başınıza yapabileceğiniz bir muayene şekli değildir. Bunun için alanında uzman bir jinekoloğa gitmeniz gerekir. Muayene için jinekolojik muayene masası bulunmaktadır.

Birey, ayaklarını iki yana açarak bu masaya uzanır. Vajina girişinde bulunan büyük dudaklar, uzman tarafından iki yana ayrılır. Yeteri kadar ayırma işlemi yapıldıktan sonra doktor, zarı gözlemler.

Bu işlem sırasında kesinlikle ağrı ya da sancı hissetmezsiniz. Ancak bazı uzmanlar tam bir kontrol için ellerini birazcık vajina içerisine sokabilirler. Bu işlem sonucunda kızlık zarı muayeneniz yapılmış olur.

kizlik zari neden yirtilirKızlık Zarı Dikimi Nasıl Yapılır?

Kızlık zarı ilk cinsel ilişki, şiddetli mastürbasyon ve çeşitli kazalar sonucunda bozulur. Kızlık zarının evlenmeden önce bozulması bekaret kaybının yaşanması anlamına gelir. Bu nedenle kızlık zarı üzerine yüklenilen anlam son derece kıymetlidir.

Kızlık zarı dikimi, lokal anestezi uygulanarak yapılır. Yaklaşık 20 dakika kadar süren bir işlemle zar dikilir. Dikim esnasında hasta, herhangi bir ağrı yaşamaz.

Kızlık zarı dikiminden sonra hasta bir saat kadar gözlem altında tutulur. Eğer bir sorun meydana gelmezse hasta taburcu edilir. Böylece zar hiç bozulmamış bir hale getirilir.

Kızlık Zarı Dikimi Çeşitleri Nelerdir?

Kızlık zarının yırtılması halinde vajina estetiği ameliyatları içinde değerlendirilen bekaret onarımı yapılabilir. Kızlık zarı dikimi ya da bekaret tamiri olarak adlandırılan bu cerrahi operasyonlarda uygulanan teknikler vajina girişinde kızlık zarına benzer bir yapı oluşturulur. Bu işlemler sonrasında yaşanan ilk cinsel ilişkide bir miktar kanama görülür.

Bekaret tamiri iki farklı çeşitte yapılabilir. Bunlardan birincisi uzun süreli ve kalıcı dikimdir. Yakın zamanda bir evlilik düşünmeyenler için uygun yöntemdir.

Operasyonun üzerinden uzun bir zaman geçse bile ilişki sonrasında kanama oluşur. Kısa süreli ve geçici onarımlarda yapılan müdahalenin etkisi 7 gün kadar geçerlidir. Bu süre içinde yaşanacak cinsel ilişkide kanama görülür ancak süre daha uzun olursa kanama olmayabilir.

Geçici Kızlık Zarı Dikimi Nedir?

Vajen içerisinde bulunan ve halk arasında kızlık zarı olarak bilinen hymen, bekaretin göstergesidir. Vajinaya penis veya bir cisim girişi olduğunda bu zar yırtılır ve bir miktar kanama olur. Yırtılan kızlık zarının kısa bir operasyonla tekrar dikilmesi mümkündür.

Vajenin çok gerisinde olmayan bu zarın yırtılmadan arta kalan kısımları bir araya getirilerek birleştirilir. Bu işlem sırasında kullanılan dikişler dışarıdan görünmez.

Geçici kızlık zarı dikimi genellikle ağrısız ve kısa süren bir operasyondur. Dikkat edilmesi gereken husus ise uygulamanın cinsel birliktelikten birkaç gün önce yapılmasıdır.

Eğer dikişler atıldıktan sonraki 2 gün içerisinde cinsel birliktelik yaşanmazsa dikişler iyileşme sürecine girer ve kanama gözlenmeyebilir.

kizlik zari dikimi cesitleri nelerdirKızlık Zarı Dikiminden Sonra Nelere Dikkat Edilmeli?

Kızlık zarı dikiminden sonra dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Bunların en başında dikiş yerlerinin kuru ve temiz tutulması gerekliliği geliyor. Kızlık zarı dikildikten sonra birkaç gün boyunca duş almamak gerekiyor.

Kızlık zarı dikiminden 2 hafta sonra, 1 ay boyunca ayakta duş alınması gerekiyor. Oturarak duş alındığı zaman dikiş yerlerinde bakteriler oluşur.

Dikiş yeri ve anüs yakın olduğundan dolayı kabız kalmamaya dikkat edilmelidir. Dışkıyı yumuşatacak ürünlerin düzenli olarak tüketilmesi gerekiyor.

Dikiş işleminden 1 ay sonrasına kadar yüzme, spor, koşu ve hızlı yürüyüş yapılmamasına dikkat edilmelidir. Bunun yanı sıra Regl dönemini geciktirmek içinde ilaç kullanılması gerekiyor.

Hemen Ara
Whatsapp