Kızlık Zarı Dikimi Ne Kadar Süre Dayanır?

Çeşitli nedenlerden dolayı kızlık zarının bozulması bazen kadınların birçok açıdan etkilenmesine neden olur. Hayatını etkileyecek kadar büyük etkileri olan bu durumu düzeltmek mümkün olduğundan endişelenmek gerekmez. Geçici ve kalıcı şekilde kızlık zarı dikimi yapılması sonucunda eskisi gibi olması sağlanır.

En sık merak edilen ise yapılan işlemin anlaşılıp anlaşılmayacağıdır. Doktor kontrolü ve değerlendirmesi dışında herhangi bir şekilde yapılan onarım işleminin anlaşılması mümkün değildir. Kalıcı ve geçici olması ilişkiye girilecek olan zaman dilimine ve hastanın talebine bağlı şekilde ortaya çıkar. Verilen karara göre kızlık zarı için uygun olan yönteme karar verilir ve işlem yapılır.

Kalıcı Kızlık Zarı Dikimi Ne Kadar Dayanır?

Kızlık zarı dikimi kalıcı şekilde yapılmak istendiğinde flep adı verilen bir yöntemle işlem yapılır. Bunun anlamı vajina mukozasından alınan parçadan yeniden kızlık zarı oluşturulmasıdır. Kızlık zarının oluşturulması sırasında 3-5 adet üçgen şeklinde parça elde edilir. Bunlar sayesinde dikim işlemleri yapılır. Uygulanan sistemin amacı:

  • Yeniden kızlık zarı yapılması,
  • Parçaların beslenerek uzun süre kalıcı olması,
  • Canlılığını sürdürmesine bağlı olarak anlaşılmasının zorlaşması

şeklinde açıklanır. Kalıcı olarak adlandırılmasının nedeni bu işleyişle yapılıyor olmasından kaynaklanır. Bu yolla yapılan zar dikiminin dayanma süresi bir ömür olarak söylenebilir. Çünkü yeniden yapılan ve sürekli beslenen bir yapıdan bahsedilir.

Geçici Kızlık Zarı Dikimi Ne Kadar Süre Dayanır?

Geçici şekilde yapılan kızlık zarı dikimi de bozulmuş durumda olan zarın yeniden onarılması mantığıyla yapılır. Yeniden onarım yapılması ile yeniden mukoza aracılığı ile yapılması arasında farklılık olduğundan dayanma süresi de farklıdır. Bu şekilde yapılan işlemler genelde düğünden 7-10 gün öncesinde yapılmalıdır. Çünkü en fazla dayanacakları süre 10 gün olarak hesaplanabilir.

Kalıcı Kızlık Zarının Dayanması İçin Nelere Dikkat Edilir?

Kalıcı kızlık zarının dayanıklı olması ve istenen sonucun elde edilmesi adına işlemden sonra bazı detaylara dikkat edilmesi gerekir. Bunların başında ilk 2 ay ilişkiye girmemek gelir. İyileşme süresi boyunca dikkat edilmesi sonrasında ömür boyu bozulmadan korunması mümkün hale gelir.

Kızlık Zarının Bozulma İhtimali Nedir?

Yapılan işlemden sonra zarın dikilmesi ve onarılması sırasında herhangi bir komplikasyon gelişme olasılığı oldukça düşüktür. İlişkiye girildiğinde istenen kanamanın gerçekleşmesi için doktorun söylediği önerilerden farklı şekilde hareket etmemek gerekir. Aksi durumda kızlık zarının söylenen süreden daha erken şekilde bozulması ve kanamanın gerçekleşmesi söz konusu olur.

Hemen Ara
Whatsapp