0 (533) 091 94 81
Pazartesi - Cuma - 9:00 - 18:00,Cumartesi - 9:00 - 18:00

Kızlık zarı bozulduktan sonra ne yapmalı?

Kızlık zarı bozulduktan sonra ne yapmalı?

Kızlık zarı, kadınlarda anatomik yapının önemli bir parçasıdır ve önemli görevlere sahiptir. Toplumsal olarak kızlık zarı, kadınlarda bekaretin simgesi olarak görülse de kızlık zarının farklı görevleri mevcuttur. Bebeklik, çocukluk döneminde vajinaya yabancı maddelerin girmesini engellemenin yanı sıra kızlık zarı, mikrop bulaşması ve enfeksiyon oluşmasını önlemek görevlerine sahiptir. Vajinada bir bariyer olarak yer alan kızlık zarı, yaşın ilerlemesiyle birlikte yapısal olarak bir değişim yaşar. Ergenlik döneminde ve sonrasında vajinanın gelişimiyle birlikte, kızlık zarının duvar kalınlığında incelme görülür ve kızlık zarında da incelme yaşanır. Buna ek olarak zarın ortasında bir delik oluşur. Vajina içine bir cisim girişi ya da cinsel ilişki sonucunda kızlık zarının bozulması söz konusudur. Kızlık zarı bozulduktan sonra ne yapmalı sorusu, bu durumu yaşayan bazı kadınların yanıtını merak ettiği bir soru.

Kızlık zarı neden bozulur?

Kızlık zarının bozulması, cinsel ilişki sonucunda olabileceği gibi farklı nedenlerden de kaynaklanabilir. Mastürbasyon esnasında vajinaya yabancı bir cismin sokulması, fitil gibi uygulamalar, sivri bir cismin vajina ile teması kızlık zarının bozulmasının nedenleri arasındadır. Kızlık zarı perforasyonu ya da kızlık zarının bozulması, hymen olarak adlandırılan zar yapısının zarar görmesidir. Jinekolojik muayene ile öğrenilebilen bu durum, adli nedenlerle ya da aile talebiyle de kontrol edilebilir.

Kızlık zarının bozulup bozulmadığını nasıl anlarım?

Toplumsal olarak kızlık zarına yüklenen anlam ve oluşan baskı, kadınların kızlık zarına yönelik endişe taşımasına neden olmaktadır. Kızlık zarının bozulması durumunda, adet döneminde görülen belirtilere benzer durumlar yaşanabilir. Vajina içinde yanma hissi, adet kanaması ya da lekelenme kanaması, kasık bölgesinde ağrı kızlık zarının bozulması anlamına gelebilir. Bununla birlikte, kızlık zarının bozulup bozulmadığını anlamak için en iyi yöntem jinekolojik muayenedir.

Bazı durumlarda, kızlık zarının esnek olması söz konusu olabilir. Bu durumda ilk cinsel birliktelikte dahi kanama olmaz. Bu kanama kimi zaman çok düşük seviyede de olabilir ve anlaşılmayabilir. Bu durumda aynı şekilde, jinekolojik muayene ile öğrenilebilir. Yapılan araştırmalara göre, kızlık zarının bozulmamış olması durumunda da, ilk gecede kanama olmama olasılığı yüzde 50’nin üzerindedir. İlk gecede kan gelmemesi sonucunda çeşitli baskı ve zorbalığa uğrayan kadınlar mevcuttur. Evliliğin güven esasına dayandığı düşünüldüğünde, bu gibi durumlar sağlıklı bir evlilik için normal kabul edilemez.

Kızlık zarı bozulduktan sonra ne yapmalı? Kızlık zarı dikimi nedir?

Kızlık zarının bozulması, her kadının yaşayabileceği bir durumdur. Cinsel ilişki ya da farklı bir nedenden ötürü kızlık zarının bozulması, sağlık açısından herhangi bir risk yaratmaz, nitekim kızlık zarının görevi bebeklik ve çocukluk döneminde vajinanın bakterilerden karşı korunması adına bariyer olmaktır. Bununla birlikte, kızlık zarı dikim operasyonu günümüzde tercih edilebilen işlemler arasındadır.

Kalıcı olarak yapılan bir işlem olan kızlık zarı dikimi ile, kızlık zarının onarımı mümkündür. Hymenoplasti olarak adlandırılan bu işlemde cerrahi ipler kullanılır ve bu ipler bir hafta gibi kısa bir süre içinde ortadan kalkmaktadır. Kızlık zarı dikim operasyonunda ilk bir haftalık süre içinde cinsel ilişki önerilmez. Özel bir cerrahi operasyon olan kızlık zarı dikimi, partner tarafından anlaşılabilen bir durum değildir. Bu nedenle, kızlık zarının dikildiği anlaşılır mı sorusunun yanıtı, “hayır” olarak verilebilir.

Kızlık zarının bozulması durumunda herhangi bir işlem yapılmayabileceği gibi, hymenoplasti ile ağrısız ve basit bir operasyonla kızlık zarının dikimi kadınların inisiyatifindedir.

Hemen Ara
Whatsapp