Hamilelikte Kramplara Karşı Neler Yapılabilir?

Hamilelik dönemi anne adayları için oldukça zorlayıcı bir dönemdir. Özellikle fiziksel olan rahatsızlıklar anne adaylarında oldukça fazla şikayet sebebi olma nedenidir. Bu hastalıklar arasında en fazla kramplar oluşmaktadır. Genellikle hamileliğin ilerleyen dönemlerinde bacaklarda artan kramplar anne adaylarını çok zorlayabilir.

Hamilelikte Beslenme Nasıl Olmalı?

Sağlıklı bir hamilelik dönemi için mutlaka anne adaylarının doğru beslenmesi gerekmektedir. Sağlıklı beslenme yapan anne bebeğinin zihinsel ve bedensel olarak gelişimine yardımcı olmaktadır. Hamilelik döneminde anne adayları sağlıklı doğum için fazla kilo alımından sakınmalıdırlar.

Fazla kilo alımında bebek ve anne ciddi sağlık problemleri yaşayabilirler. Anne adaylarının doktor kontrollerini ihmal etmeden yapmaları ve hekimlerinin verdiği beslenme programlarına uymaları uygun bulunmuştur.

Hamilelik dönemi boyunca anne adaylarının doğal beslenmeleri bebeğin sağlığı açısından çok iyidir. Özellikle anne adaylarının protein, kalsiyum, A, B12 ve C vitaminlerini fazla tüketmeleri fazlasıyla vücut dirençlerini artırarak daha kolay bir hamilelik dönemi geçirmelerini sağlamaktadır.

Hamilelikte Mide Bulantısı

Hamilelikte anne adaylarının zorlandıkları bir diğer rahatsızlıkta mide bulantısıdır. Hormonlarında artış olması nedeni ile oluşan koku hassasiyetleri hamileliğin 3-7 haftaları arasında daha fazla görülmektedir. Hamileliğin 17. haftasından sonra anne adayları rahatlamaya başlarlar. Fakat her hamilelik ve her anne adayının farklı süreç yaşadıkları için bu sürelerde artış veya eksilme olabilmektedir.

Hamilelikte Kramp oluşması

Hamilelikte kramp problemleri anne adayları için şiddetli ve ani oluşan ağrılara neden olabilir. Özellikle bacaklarda oluşan kramplar hamileliğin 23. haftasından sonra sık olarak ortaya çıkan rahatsızlıktır. Geceleri uyku anında birden kramp girmesi anne adaylarının uykudan uyanma sebepleri olabilir. Hamilelikte oluşan krampların sebepleri vardır ve şunlardır:

 • Kalsiyum eksikliği
 • Magnezyum eksikliği
 • Uyku düzensizliği
 • Hava değişimi
 • Yorgunluk
 • Stres
 • Fazla ayakta kalma

Gibi daha birçok kramp nedenleri olabilir. Bu nedenler haricinde rahim büyümesi ve damarlarda oluşan baskı krampların oluşmasında oldukça fazla sebep olabilmektedir. Bu sebeplerden dolayı anne adaylarının daha dikkatli olması iyidir.

Hamilelikte Oluşan Kramplar Nasıl Geçer?

Hamilelik döneminde anne adaylarının kalsiyum bakımından zengin olan yiyecekler tüketmeleri, masajlar ve egzersizler sayesinde oluşan krampları daha az olmasını sağlayabilirler. Çoğu anne adayları içerisinde magnezyum veya kalsiyum olan ilaçlardan yardım alabilirler. Hamilelikte oluşan krampları önlemek için şunlara dikkat etmelisiniz:

 • Sol yana yatmalısınız
 • Aşırı kilo almaktan kaçınmalısınız
 • Yüksek topuklu ayakkabı giymemelisiniz
 • Yatmadan önce kesinlikle ılık duş almalısınız

Bunlar gibi daha birçok önlem alabilirsiniz. Özellikle fazla ayakta kalmaktan kesinlikle kaçınmalısınız. Hamilelik dönemi bitince kramplar hafifleyerek geçmeye başlayacaktır.

Hemen Ara
Whatsapp