Cinsel İlişkide Kasılma Neden Olur?

Cinsel ilişki, aynı zamanda partnerlerin sosyal yaşamlarını da etkileyen, yaşamın önemli bir parçasıdır. Bu nedenle de, cinsel ilişkide meydana gelen sorunlar, sadece cinselliği değil eşler arasındaki tüm ilişkileri olumsuz etkiler. Cinsel ilişki esnasında en sık rastlanan sorunların başında ise, ilişki esnasında kadının kasılması ve bundan dolayı cinsel ilişkinin sona ermesi geliyor.

Cinsel İlişkide Kasılma Neden Olur?

Cinsel ilişki esnasında, kadının psikolojik ya da fiziksel nedenlerle kasılması, erkeğin üreme organının vajinaya girmesini engeller ve ilişkinin sonlanmasına neden olur. Bazı durumlarda ise, kasılmalar vajinaya girişi tamamen engellemez fakat çok acılı bir ilişkinin olmasına neden olabilir. Vajinada bulunan kasların kasılması, istemsiz olarak gerçekleşir.

Cinsel İlişkide Kasılmanın Fiziksel Nedenleri Nelerdir?

Cinsel ilişkide kasılmanın değişik fiziksel nedenleri bulunuyor.

Bunlardan en çok rastlanılanları şu şekildedir;

  • Vajinal iltihaplanmalar
  • Vajinanın fiziki bozuklukları
  • Yumurtalıklarda oluşan kistler
  • Miyomlar
  • Kızlık zarından kaynaklanan sorunlar
  • Vajina bölgesinde oluşan deri hastalıkları

Bu rahatsızlıkların tümü, cinsel ilişkide ağrı ya da acı oluşturur ve bu ağrılar da kasılmaya neden olur. Disparoni adı verilen bu ağrılar, kasılmayı oluşturduğundan ilişki esnasında kasılmadan dolayı da acı ve ağrıya neden olur.

Cinsel İlişkide Kasılmanın Psikolojik Nedenleri Nelerdir?

Cinsel ilişkide kasılma, psikolojik nedenlerden dolayı da gerçekleşebilir. Kadında herhangi bir fiziksel rahatsızlık olmamasına rağmen, acı duyma nedeni ile kasılma olabilir ve buna da vajinismus adı verilir. Vajinismusun sebepleri arasında; cinsel eğitimin yanlış verilmiş ya da hiç verilmemiş olması, yetiştirilme tarzları, tutucu bir aile yapısı ya da dinsel inanışlar bulunur. ilk gece korkusu olarak da adlandırılan vajinismus, bazen ilk geceden sonra geçebilirken, bazen de kalıcı duruma geçebilir.

Bu psikolojik nedenlerden dolayı, kadının cinsel ilişkinin başındaki korkusu kasılmaya neden olabilir. Bu da ilişkinin sonlanmasına ya da zevksiz ve ağrılı olmasına neden olabilir. Vajinismus iki türe sahiptir. Birincisi ilk ilişki esnasında başlayarak tedavi edilmez ise ömür boyu sürebilir. İkincisi ise, kadının başına gelen kötü olaylardan (tecavüz ve şiddet görme gibi) sonra oluşandır.

Cinsel İlişkide Kasılma Nasıl tedavi Edilir?

Cinsel ilişkide kasılma sorunu, genellikle kendi kendine geçebilen bir problem değildir. Mutlaka uzman bir hekime başvurulması gerekir. Fiziksel problemler ilaç ya da cerrahi müdahale ile halledilebilirken, psikolojik sorunlar için psikolojik destek alınması gerekiyor. Bazı durumlarda ise hem uzman bir doktor, hem de psikolog desteğinin beraber alınması da gerekiyor.

Hemen Ara
Whatsapp